פילוסופיה חינוכית

האני מאמין שלנו:

מל"י- המפעל להכשרת ילדי ישראל (ע”ר), שם לו מטרה לאורך כל שנות פעילותו, לחנך, לטפל ולשקם ילדים בסיכון הבאים מסביבה סוציו-אקונומית קשה ומקפחת ביותר, המחייבת את הוצאתם מהבית על ידי רשויות המשפט והרווחה. ילדים אלו מגיעים ממשפחות שאינן מסוגלות לספק את צרכיהם הבסיסיים ביותר.

נכון להיום מתחנכים במסגרותינו החינוכיות 800 ילדים ובני נוער, עבורם המפעל להכשרת ילדי ישראל מהווה בית חם ואוהב במסגרת חינוכית משקמת מקדמת חמה ותומכת

גישתנו החינוכית מבוססת על שני יסודות עיקריים:

האחד – העמדת הילד במרכז, קרי – מטרת החינוך – הילד עצמו – אישיותו חייו ואושרו.

השני – חינוכו של הילד בקבוצה בעלת אופי משפחתי תוך שימת דגש על ילדות מאושרת ומלאה במסגרת משפחתית, כפי שזוכה לה כל ילד שנולד למשפחה בריאה.

כפרי הילדים של המפעל להכשרת ילדי ישראל מכילים במסגרתם מספר משפחתונים (יחידות משפחתיות), אשר לכל אחד מוקצים מגורים נפרדים הכוללים: חדרי שינה ושירותים לכל הילדים, מטבחון, סלון ופינת אוכל. בראש כל כפר ילדים עומדים מנהל, צוות טיפולי (פסיכולוג, עובד סוציאלי ומרפא באמנות), וצוות חינוכי (מורים לשיעורי עזר, מדריכי חוגים, וכו’). ככלל, מס' משפחתונים כאלה מהווים כפר ילדים. משפחתון עצמאי בישוב, קיבוץ או עיר מהווה מעון משפחתי.

חלק בלתי נפרד מן התפיסה החינוכית של המפעל להכשרת ילדי ישראל הוא כי הוא אינו נועד לתפוס את מקום משפחותיהם הביולוגיות של הילדים. הקשר עם המשפחה נשמר באמצעות ביקורי הורים בבית הילדים וביקורי הילדים אצל משפחותיהם בעתות שמחה וחגים ובזמני חופשות.

אנו מאמינים כי באמצעות מודל זה נרקם קשר חזק בין “ההורים” לילדים ונוצרת הזדהות עם דמויות אב ואם מסורות ומטפחות אשר כה חשובות לתהליך הגדילה של הילד.

אנו מאמינים ביחס האישי, באווירה המשפחתית התומכת של זוג ה”הורים” ושל צוות מקצועי רב תחומי המספק סיוע נפשי ולימודי וזמינותו של אדם בוגר במשך כל שעות היממה.

שילובם של כל אלה מעניק ללא ספק חוויה מתקנת עבור הילד וסביבה רגשית יציבה וחשובה להתפתחותו התקינה.

אנו מאמינים כי המודל המשפחתי-חינוכי מאפשר התייחסות אינדיבידואלית וסיוע במימוש מלוא הפוטנציאל הטמון בכל ילד וילד.

אנו מאמינים כי רק ראייה חינוכית המעמידה את הילד במרכז ועזרתו של ארגון המכשיר לצורך כך צוות עובדים מקצועי ומגוון, יכולים להשיג את המטרות אשר לשמן פועלת העמותה – חינוך, טיפול, העצמה ושיקום הדימוי העצמי, תוך מתן מענה מירבי למכלול צרכי הילד.

אנו מאמינים כי השקעה בילדים אלה בשלב כה צעיר בחייהם הנה בעלת חשיבות מכרעת לעיצוב זהותם בעתיד כבוגרים עצמאיים התורמים לחברה.

אנו מאמינים ביכולתו של כל ילד וילד לפרוץ את מעגל המצוקה ולצמוח מתוך הכאב אל עתיד טוב יותר כבוגר עצמאי התורם לחברה.

מערך הוליסטי:

המפעל להכשרת ילדי ישראל מאמין בפעולה הוליסטית ככוח לשינוי, קרי מערך של מענים בתחום הרגשי, חינוכי טיפולי וחברתי הנתפר לכל ילד על פי צרכיו. עם הגעתו של ילד למסגרות המפעל להכשרת ילדי ישראל, נעשה לכל אחת ואחד מהילדים אבחון רב תחומי. על פי ממצאי האבחון ניתן מענה ספציפי ואפקטיבי בהתאם לצרכיו.

המפעל להכשרת ילדי ישראל מכיר בחשיבותן של השנים הראשונות לקידום התפתחות רגשית, חברתית בריאה. יתרה מזאת פעולה מיידית בשלב מוקדם ככל שניתן מונעת מהילד צבירת פערים, תסכול וחווית כשלון – כל אלו יש בהם כדי לקדם את הילד ולטעת בו תחושה של הצלחה ואמונה ביכולותיו. אנו מאמינים כי ניתן להעצים ילדים בסיכון והדרך לעשות זאת היא באמצעות הילדים עצמם

מאחר ורוב ילדינו מתמודדים עם קשיים מגוונים בשל הקרע המקפח ממנו הם מגיעים. המפעל להכשרת ילדי ישראל מספק מגוון תוכניות, שירותים והתערבויות שעוזרות לילדינו לצמצם את פעריהם ולפתח את היכולות שלהם כדי למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם.

ליווי ותמיכה רגשית וטיפולית:

פיתוח היבטים חינוכיים:

העשרה בתחומים החברתיים והתרבותיים: