מל"י אשדוד - כפר הילדים והנוער "נווה גלים"

כפר הילדים והנוער נוסד בשנת 1977. הוא שוכן במרכז העיר בלב שכונה ותיקה של העיר אשדוד. 

בשל מיקום זה והגישה לשירותיה היומיומיים של הקהילה משתלבים הילדים בשירותים העירוניים הניתנים לכלל תושבי העיר. כפר הילדים הינו מתחם פנימייתי המושתת על המודל המשפחתי ובו מתחנכים כ- 69 ילדים בגילאי 6-18, בשישה משפחתונים.

מטרת הכפר מתמקדת בשני תחומים מרכזיים:

בחינוך הפורמלי – צמצום הפערים הלימודיים

ובהרחבת החינוך הבלתי פורמלי – תוך סיפוק צרכיהם הבסיסיים של הילדים, החיוניים להתפתחותם התקינה.

המודל המשפחתי מאפשר לילדים לעבור חוויה מתקנת של גדילה והתפתחות במסגרת משפחתית מתפקדת, תוך התייחסות ותשומת לב אישית לקשייהם ומצוקותיהם. להשקעה בילדים אלו בשלב זה של חייהם חשיבות מכרעת לעיצובם בעתיד כבוגרים המועילים לעצמם ולחברה.

כפר הילדים הפך בשנים האחרונות לכפר ילדים קהילתי. מרבית הילדים המוצאים מביתם באשדוד, ממשיכים את חינוכם באותם בתי ספר אליהם הלכו עוד לפני יציאתם מהבית. במסגרת הפיכתו של כפר הילדים לקהילתי מנסה המפעל לשתף ולערב את ההורים בתהליך החינוכי של ילדיהם. תהליך אשר דורש עבודה מאומצת, אמיצה ועקבית לשינוי בסיס הקשר שבין הילד להוריו.

כפר הילדים הקהילתי מנסה לשלב בין מתן מענה לצרכיו הפיסיים, הרגשיים והחינוכיים של הילד שלא יכול לקבלן בבית הוריו, לבין שמירה בצורה המקסימלית האפשרית על מקומו של הילד בבית הוריו ועל מתן הטיפול בבית הוריו. בהתאמה, מדובר באוכלוסייה של ילדים הנזקקים לטיפול מחוץ לבית, שיכולים להפיק מהמשך קשר רציף עם בני משפחתם ושהוריהם מביעים רצון ומוערכים כבעלי יכולת להיעזר בטיפול המוצע.

בנוסף מתקיימות פעילויות חינוכיות טיפוליות מגוונות הכוללות: תרפיה באמנויות, תגבור לימודי: לבגרויות הוראה משקמת ושעורי עזר בתחומי הליבה , ספריה: ספריה עיונית עשירה הכוללת מחשבים, מרכז קשב וספרית השאלה, הפתוחה בשעות אחה”צ. פעילות מוסיקאלית ענפה הכוללת חבורת זמר, מקהלה ונגנים.

פרויקט ייחודי בכפר הינו אומנויות הבמה:

בשנים האחרונות הוקמה בכפר קבוצת תאטרון. התאטרון הינו כלי שיקומי והעצמתי המאפשר צמיחה ובניית כוחות. דרמה ומשחק הינם כלים המאפשרים לילדים להביע את עצמם. הקבוצה עובדות עם במאי מקצועי תוך עידוד שימוש בדמיון, תנועה, חושים, רגש, חשיבה ודיבור.

קבוצת התאטרון שהחלה לפעול בתחילת תש”ע העלתה לא מכבר הפקות תאטרליות של הסרט “הלהקה”, “קזבלן” ו”שיער”, במשכן לאומנוית הבמה בפני יותר מאלף אנשים וזכתה לשבחים רבים. קבוצה זו גם זכתה לצאת לסבב הופעות בערים שונות בצרפת, המופעים ריגשו מאוד את אנשי הקהילות היהודיות שנהנו לארח את הילדים המקסימים והמוכשרים.

יצירת קשר

הנהלת הכפר:
שמעוני פרץ – מנהל
פוסטר מילה עמליה – מנהלת שירות טיפולי
נופר בסון- רכזת תחום חינוך
נטלי גרינברג – מנהלנית

כתובת: רח’ ההסתדרות 17, ת.ד. 30 אשדוד 77100
טלפון: 08-8563776
פקס: 8525024 –08
מייל: Neve_galim@walla.co.il